Drzwi przesuwne do łazienki - wady i zalety

2017-11-07
Drzwi przesuwne do łazienki - wady i zalety

Dla zwiększenia komfortu życia w mieszkaniu o małej powierzchni użytkowej warto sięgać po nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak drzwi szklane bez ościeżnicy. Tego typu drzwi mogą stać się ciekawą alternatywą dla klasycznych drzwi uchylanych, zajmując mniej miejsca i pozwalając na stworzenie bardziej funkcjonalnego i eleganckiego wnętrza. W dobrze zaopatrzonych sklepach z wyposażeniem domów znajdziesz duży wybór takich produktów. Dlaczego warto z nich korzystać?

Drzwi przesuwne do łazienki na zamówienie - zalety

W odróżnieniu od drzwi klasycznych, drzwi przesuwane do łazienki lub wewnętrzne drzwi pokojowe nie zajmują wiele miejsca podczas ich otwierania. Drzwi przesuwają się wzdłuż ściany, otwierając wejście do wybranego pomieszczenia, dzięki czemu nie blokują przejścia i nie zajmują miejsca w danym wnętrzu. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale i wyjątkowo efektowne, szczególnie przy wyborze drzwi szklanych, na wymiar, idealnie dopasowanych do wielkości otworu drzwiowego prowadzącego do wnętrza danego pomieszczenia. Wybierając szklane drzwi wewnętrzne w wersji przezroczystej, piaskowanej, satynowej lub malowanej możemy świadomie kształtować przestrzeń i jednocześnie dekorować wnętrze naszego mieszkania lub domu.

Jak montować drzwi przesuwane?

Warto pamiętać, że drzwi przesuwane do sypialni, salonu lub do łazienki, muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, by można było je otworzyć, a zatem mogą być instalowane wyłącznie przy dłuższych odcinkach prostych ścian. Same ściany muszą mieć również określoną nośność, nie mogą być to zatem lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych. Standardowo wyróżnia się dwa systemy montażu drzwi przesuwanych. Pierwszy system opiera się na prowadnicy – szynie jezdnej. Drugi system opiera się na rurze mocowanej do ściany. Oba systemy są funkcjonalne i bardzo estetyczne.

Sposób na małą łazienkę

W domach i mieszkaniach, szczególnie w tzw. starym budownictwie, łazienka to zwykle niewielkie pomieszczenie o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Ustawienie w niej podstawowych elementów wyposażenia i swobodne korzystanie z nich wymaga sporych umiejętności. Zamontowanie drzwi przesuwnych pozwala zredukować problem braku wolnej przestrzeni, którą dodatkowo zabierało skrzydło drzwiowe, otwierające się do wewnątrz łazienki czy na wąski korytarz.

Jeśli chcesz w optyczny sposób powiększyć przestrzeń oferowaną przez małą łazienkę, drzwi szklane bez ościeżnicy będą strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie muszą to być drzwi w stu procentach przezroczyste. Ciekawym wyborem mogą być drzwi piaskowane lub satynowe.

Łazienka w sypialni

Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się także w przypadku łazienki mieszczącej się przy sypialni. Takie rozwiązanie, poza oszczędnością miejsca, pozwala w niezwykle estetyczny i elegancki sposób połączyć łazienkę z sypialnią i jednocześnie oddzielić oba pomieszczenia, zapewniając komfort i poczucie intymności. Miłośnicy nowoczesnego designu mogą postawić na drzwi wykonane ze szkła hartowanego.

drzwi szklane satynowe 3

Zalety drzwi przesuwnych

Katalog zalet, jakimi charakteryzują się drzwi przesuwne, jest niezwykle bogaty. Podstawowe korzyści wynikające ze stosowania tego typu drzwi w ciasnych mieszkaniach, to oszczędność miejsca i zapewnienie lepszej komunikacji na terenie całego domu. Jednak drzwi przesuwne to znacznie więcej zalet, takich jak:

 • możliwość uzyskania dodatkowego miejsca – otwarte drzwi nie będą zabierać wolnej przestrzeni na korytarzu lub w pomieszczeniu,
 • wentylacja pomieszczeń dzięki stale otwartym drzwiom,
 • efekt otwartej przestrzeni, zwiększający optycznie powierzchnię mieszkania,
 • dopasowanie wielkości drzwi do wymiaru otworu drzwiowego,
 • możliwość dopasowania zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji,
 • łatwa obsługa, możliwość montażu drzwi w widocznej szynie lub kasecie, jak również w zabudowie ścianą z płyty g-k.

szklane drzwi przezroczyste 6drzwi szklane przesuwne piaskowane 4

Do jakiego wnętrza?

Przywykliśmy sądzić, że drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w przypadku pomieszczeń wąskich, z małą ilością miejsca. Łazienka czy korytarz przychodzą na myśl automatycznie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy taki rodzaj drzwi zamontowali w innych pomieszczeniach – w sypialni, kuchni, jadalni czy pokoju dziecięcym. Jedyny warunek to odpowiednia ilość miejsca na ścianie, po której mają przesuwać się drzwi.

Wady i zalety

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drzwi przesuwne naścienne, ukryte w ścianie, przesuwane w otworze drzwiowym czy w kieszeni w ścianie, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wybór rodzaju drzwi zależy od indywidualnych preferencji oraz od warunków panujących w mieszkaniu.

łatwy montaż, stosunkowo niskie ceny materiałów,

 • łatwy montaż, stosunkowo niskie ceny materiałów,
 • możliwość montażu drzwi z niewidoczną prowadnicą i skrzydłem drzwi po otwarciu,
 • oszczędność miejsca – brak konieczności otwierania drzwi na oścież,
 • bogactwo rozwiązań, gwarantujące różne systemy mocowania i maskowania drzwi i prowadnic.

Drzwi przesuwne – minusy:

 • słaba izolacja akustyczna w przypadku drzwi naściennych – szydło drzwiowe po zamknięciu zostaje w odległości kilku milimetrów od ściany,
 • stała widoczność drzwi naściennych – brak możliwości chowania w ścianę,
 • w przypadku drzwi ukrytych utrata większej powierzchni w pomieszczeniu z uwagi na konieczność zabudowy,
 • koszty rosnące w zależności od wyboru sposobu montażu drzwi (drzwi ukryte droższe od drzwi naściennych).

Jak wybrać idealne drzwi do łazienki?

Wybierać możesz pomiędzy drzwiami klasycznymi, zabudowanymi lub z szybą, a drzwiami przesuwanymi, częściowo lub w stu procentach transparentnymi. Te drugie sprawdzą się przede wszystkim w małych mieszkaniach, w których uchylanie drzwi łazienkowych jest niewygodne i niepotrzebnie zajmuje i tak małą już przestrzeń. Szklane drzwi wewnętrzne to także atrakcyjny element dekorujący wnętrze mieszkania. Dzięki nim mieszkanie wydaje się bardziej nowoczesne. Wybierając drzwi do łazienki pamiętaj o właściwej wentylacji. W przypadku drzwi przesuwanych, pozostawienie ich lekko uchylonymi, dzięki czemu łazienka jest lepiej wentylowana.

pixel