Szkło, wnętrza i nowoczesność
Szkło jako materiał służący do wykonywania elementów dekoracyjnych, materiał konstrukcyjny lub ten, którym można wyposażyć wnętrza, cieszy się ogromną popularnością w dzisiejszych czasach i stosuje się je coraz częściej. Specjalizacją Glass & More jest przede wszystkim produkcja oraz montaż tych elementów szklanych, które służą do wystroju pomieszczeń.
Na targach związanych z branżą, zwłaszcza niemieckich (GLASSTEC) można zobaczyć, jak szerokie spektrum rozwiązań da się osiągnąć w tym zakresie. GLASSTEC to również prawdziwy gigant europejski, jeśli chodzi o dział szklarski. Organizuje się je w Dusseldorfie co dwa lata, zawsze też pojawia się tam wiele setek wystawców, którzy mają do zaprezentowania zarówno swoje wyroby szklane oraz okucia do nich, najnowsze produkty, a także maszyny, które pozwalają na obróbkę, profesjonalne technologie służące do przetworzenia szkła, oraz innowacje, które wspomagają montaż, jak i produkcję. Targi te przedstawiają również szerokie spektrum pomysłów oraz wskazują, jakie trendy powinny panować w przemyśle szklarskim. Każde przedsiębiorstwo produkujące wykonane ze szkła ściany, balustrady, stoły, kabiny prysznicowe, panele, panele z grafiką powinno chociaż raz odwiedzić takie targi i poznać nowości w branży. Właśnie dlatego Glass & More jest częstym bywalcem GLASSTEC, ponieważ może tam znaleźć inspiracje i poszerzyć sieć kontaktów.
Największe targi oznaczają najlepsze rozwiązania
Do jednych z największych wystawców należy Uniwersytet ze Stuttgartu, prezentują oni bardzo innowacyjne rozwiązania i technologie. To właśnie oni wyprodukowali szklaną konstrukcję przestrzenną (zjeżdżalnię), której zdjęcie prezentujemy w tym artykule. To właśnie na owych targach miała ona swoją premierę światową. Obrazuje nie tylko niezwykle zaawansowane technologie produkcji oraz przetwórstwa szklanego, które zostały użyte do jej wyprodukowania, ale też poczucie humoru twórców:
- pierwsza część to szklana, wygięta rynna, która została stworzona za pomocą warstwowego, hartowanego szkła,
- drugą stanowią z kolei wykonane ze szklanych prętów stopnie, które następnie zamocowano do drugiej części zjeżdżalni
Jak do tej pory, znaczna większość (99%) firm z branży szklarskiej, które działają na rynku światowym nie ma, jak na razie, takich możliwości produkcyjnych, które umożliwiałyby stworzenie podobnej konstrukcji. Nie pojawiło się również zapotrzebowanie na podobne rzeczy, warto jednak pamiętać, że sama ekspozycja podobnego produktu na targach może wykreować popyt na przedmioty wykonywane w taki sposób.
Kolejnym, bardzo interesującym projektem zaprezentowanym na targach była konstrukcja powłokowa, którą wykonano z płaskich tafli szklanych, które łączyły stężenia cięgnowe ze stali. Każda płaszczyzna powłoki umieszczona została w stosunku do siebie pod różnymi kątami oraz połączona specyficznym rodzajem zawiasu, który jest z kolei ustabilizowany systemem odpowiednich, stalowych cięgien kotwionych w obydwu podstawach każdej z konstrukcji. Takim sposobem uzyskuje się stabilny produkt przy jednoczesnym uniknięciu nieestetycznych podpór słupowych. Dodaje to natomiast interesujący efekt rozchodzących się cięgien promieni. W różnych konstrukcjach żelbetowych oraz stalowych również znane są takie rozwiązania, teraz zaś, jak da się zauważyć, powoli pojawiają się w świecie szkła. Na chwilę obecną prezentuje się je w skali mikro, ponieważ cała konstrukcja ma rozpiętość na około pięć metrów, jednakże pokazuje to możliwości realizacyjne, które można zastosować w większym zakresie.
Obraz na szkle upiększy całe pomieszczenie
Pomijając takie przyszłościowe rozwiązania, prezentuje się tam również całe mnóstwo produktów oraz idei będących w powszechnym użyciu. Dla przykładu: na targach często pokazywane są szklane panele dekoracyjne, inaczej nazywane szkłem z grafiką. Glass & More zajmuje się produkcją takich rzeczy, dlatego też uważamy to za bardzo interesującą kwestię. Na chwilę obecną można wyróżnić dwa sposoby, których najczęściej używa się podczas tworzenia tego typu produktów:
- metoda laminacji grafiki pomiędzy dwiema taflami szkła,
- metoda nadrukowania na powierzchni,
Glass & More preferuje metodę pierwszą, ponieważ pozwala to zabezpieczyć grafikę dwiema szklanymi warstwami, co ma ogromne znaczenie w projektowaniu m.in. drzwi z tego materiału. W trakcie użytkowania są one narażone często na znaczną eksploatację w postaci mechanicznych uszkodzeń, takich jak zadrapania lub zarysowania. Umieszczenie grafiki między taflami pozwoli na jej idealne wręcz zabezpieczenie. Przezroczyste, mleczne lub nieprzezroczyste tło pozwala także na osiągnięcie bardzo interesujących efektów wizualnych, które można dopasować do indywidualnych upodobań.
Szklane panele z grafiką, które zostały wykonane za sprawą tej technologii, będą miały swoje zastosowanie także w dekorowaniu innych pomieszczeń: kuchni, pokoju czy też łazienki. Laminowanie grafiki za sprawą tej technologii jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kuchennych oraz łazienkowych paneli. Dzieje się tak dlatego, że finalny produkt będzie miał nie tylko zastosowanie estetyczne, ale ze względu na konstrukcję monolityczną zapewni odporność na zanieczyszczenia, wilgoć oraz wodę, które mogą pojawić się w tego typu pomieszczeniach. Co warto dodać, jakość grafik laminowanych pomiędzy taflami jest bardzo wysoka. Te, które wykonuje firma Glass & More zostały stworzone przy użyciu najbardziej innowacyjnych metod, dzięki czemu mogą oddać zarówno żywe kolory, jak i kontrasty, które występują w oryginalnym pliku graficznym. Obróbka graficzna tychże plików dokonywana jest wcześniej, co pozwala na ich modyfikację w przypadku, gdy klient życzy sobie, na przykład, zmian w barwach. Istotne jest również to, że do wykonania szklanych paneli dekoracyjnych posłużyć mogą nie tylko profesjonalne obrazy czy fotografie, ale również własne zdjęcia, na przykład portretowe lub wakacyjne.
Kolejną ważną kwestią jest dodanie efektów wizualnych za pomocą odpowiedniego podświetlenia. Coraz częściej stosuje się w tym celu oświetlenie typu LED. Ponieważ na rynku znaleźć można bardzo wiele typów tych taśm, można tym samym odpowiednio dobrać je do indywidualnych potrzeb klienta oraz do ogólnego wystroju pomieszczenia. Gwarantuje to w pełni zoptymalizowany efekt.
Stworzymy balustrady jak z baśni!
Targi GLASSTEC to także miejsce dla liczących się na światowym rynku producentów tworzących okucia do szklanych balustrad. W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się trzy rodzaje systemów balustradowych. Pierwszy z nich polega na montowaniu solidnych słupków ze stali, które są stężone pochwytami, zaś szkło jest tam tylko wypełnieniem. To rozwiązanie dobrze sprawdza się głównie w obiektach użyteczności publicznej, na przykład w galeriach i centrach handlowych. Nie jest ono przesadnie nowatorskie, dlatego też nie jest zbytnio eksponowane na samych targach.
System drugi stosuje się, mocując od stropu do góry lub od boku dolny profil balustradowy. Jest on swoistą klamrą, zaciskającą się na dolnej krawędzi szklanego panelu, który wykonany został z hartowanego (lub hartowanego i laminowanego) szkła, co zwiększa bezpieczeństwo. Całość może zostać uzupełniona pochwytem, który wykonano ze stali nierdzewnej, drewna lub aluminium, wszystko to w zależności od indywidualnych preferencji klienta. Rozwiązanie to spotkać można zarówno w prywatnych wnętrzach, jak i przestrzeni publicznej. W przypadku trzeciego systemu mocowania balustrad stosuje się punktowe mocowania dystansowe, czyli rotule. Mocuje się je od boku do powierzchni stropu lub schodów, co pozwala im na podtrzymywanie panelu stworzonego za pomocą hartowanego (laminowanego albo pojedynczego) szkła. Także i tutaj możliwe będzie zamontowanie samej powierzchni szklanej lub dodatkowe doposażenie jej w jeden z rodzajów pochwytu. W ostatnim czasie balustrady na rotulach stają się bardzo cenionym rozwiązaniem. Dlaczego? W całej konstrukcji powierzchnia mocowań w stosunku do powierzchni szkła jest naprawdę bardzo niewielka, przez co całość wygląda, jakby była wyłącznie szklana. To efekt, który przy projektowaniu nowoczesnych wnętrz, aranżacji i przestrzeni zewnętrznych jest wysoce pożądany.
Nowoczesna łazienka tylko za sprawą innowacyjnych kabin
Współczesne wnętrze kształtowane jest również przez inny, ważny element: kabiny prysznicowe. Chociaż ich oferta jest naprawdę bardzo bogata, to jednak zwykle oferuje się konstrukcje oraz wymiary standardowe. Tymczasem rynek kabin, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb klienta rozrasta się, ponieważ ludzie sami chcą decydować o rodzaju szkła, okuciach czy też ogólnych rozmiarach kabiny. Nie istnieją również istniejące niegdyś ograniczenia na "siedemdziesiątki" i "osiemdziesiątki", każdy może dopasować kabinę do układu ścian w pomieszczeniu. To oznacza, że współcześnie kabina prysznicowa będzie posiadać dobrane odpowiednio szkło, a także solidne, innowacyjne okucia. W dziewięćdziesięciu procentach przypadków usadawia się ją nie na brodziku, ale bezpośrednio na łazienkowej posadzce.
Zaciski do mocowania szkła, stabilizatory mocujące górne krawędzie ścianek szklanych, zawiasy i gałki zaliczają się do podstawowych okuć do kabiny. Ich producenci starają się na bieżąco udoskonalać istniejące już modele, rozbudowują działy badawcze, a także dbają o rozwój tak, by być na każdym kroku lepszym od konkurencji. To sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej lepszych oraz wytrzymalszych okuć. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kabin prysznicowych, ponieważ są one przez lata intensywnie eksploatowane i w efekcie muszą wytrzymać wiele cykli zamykania i otwierania, co pozwoli im funkcjonować przez długi czas. Parametry wytrzymałościowe to jednak nie wszystko, zaciski, gałki i zawiasy muszą też dobrze się prezentować. Żeby móc to osiągnąć, producenci okuć są w stałym kontakcie z głównymi designerami. W ten sposób mogą sprostać oczekiwaniom estetycznym klientów i sprawić, że produkowane przez nich elementy będą dobrze sprawdzać się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeniach.
Rodzaj szkła ma wielkie znaczenie
Kolejny, bardzo istotny czynnik to dobór szkła. Wariat najbardziej klasyczny zakłada stosowanie podstawowego szkła budowlanego (tzw. FLOAT) posiadającego nieco zielonkawe zabarwienie na stosunkowo przezroczystej tafli. We wnętrzach, w których oczekiwania kolorystyczne są inne, stosuje się odbarwioną wersję tego tworzywa. Na rynku można znaleźć je pod różnymi nazwami, w zależności od producenta, jednak najczęściej używanym określeniem jest OPTIWHITE. Ponieważ pozbawiony jest niemal w zupełności swojego nieco zielonkawego odcienia, bardzo dobrze dopasowuje się do większości zestawień kolorystycznych. Szkło matowe, tzw. satynowe, to kolejny rodzaj materiału, którego można użyć. Patrzenie przez nie pozwala na uzyskanie efektu rozmycia kształtów z tego względu, że jest to szkło matowione w fabryce. Zbudować kabinę prysznicową można też za pomocą tworzywa barwionego w masie (kolorowego). Jego dostępne barwy to zielony, niebieski, brązowy oraz grafitowy.
Wszystkie szkła opisane powyżej stosowane w kabinach prysznicowych są hartowane i jednowarstwowe, można jednak użyć dwuwarstwowego, czyli laminowanego z dwóch tafli. Do tego rozwiązania można użyć szkła FLOAT lub OPTIWHITE. Oprócz tego, pomiędzy nimi, można również umieścić dowolną grafikę. Może być ona umieszczona na zupełnie nieprzezroczystym, mlecznym (czyli częściowo przezroczystym) lub przezroczystym tle. To umożliwia nieograniczone wzbogacenie wnętrza dowolnymi elementami graficznymi. Oprócz tego, każda szklana kabina prysznicowa może być urozmaicona za pomocą piaskowania, niezależnie od tego, czy została wykonana ze szkła jedno lub dwuwarstwowego. Wybrany, interesujący klienta wzór piaskuje się wtedy na szybie. Glass & More posiada specjalną, własną kabinę, która pozwala na piaskowanie szkła, oprócz tego posiada również wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu podobnych motywów, toteż efekt jest bardzo satysfakcjonujący.
Szklany stół? Świetny pomysł!
Na komponowanie wnętrz wielki wpływ ma również dobór odpowiedniego stołu. W dzisiejszych czasach coraz więcej projektantów wnętrz i inwestorów decyduje się na zakup stołów, których blaty wykonano ze szkła. Glass & More zajmuje się także produkcją tego rodzaju mebli, w wielu konfiguracjach. Zastosować można wszystkie niemal typy szkła, które wymieniono powyżej przy opisie różnych produktów. Oprócz tego, do stworzenia można zastosować bardzo ciekawy materiał: szkło CRASH. To trójwarstwowe szkło jest dodatkowo hartowane. Środkowa tafla zostaje po zalaminowaniu stłuczona w specjalny sposób. To daje efekt, który zasługuje na swoją nazwę, ponieważ blat pokrywa tysiące pęknięć. W najbardziej designerskich wnętrzach prywatnych lub publicznych (na przykład studiach telewizyjnych) można spotkać się z takimi meblami. Jest ono coraz częściej stosowane, a można wykonać z niego naprawdę wiele elementów, którymi da się wyposażyć nowoczesne wnętrza.
Część z nich została przez nas opisana powyżej, te i inne przykłady można znaleźć na naszej stronie www.glassandmore.pl
.